Kategori:Genel

GenelOkul

Ders Çalışma Yöntemleri

Ders çalışma yöntemleri denildiğinde özellikle pek çok öğrencinin aklına sabahlara kadar masa başında bel ağrıtmak ya da dirsek çürütmek gelebilir ancak bundan çok daha kolay pek çok yöntem bulunmakta.
Bu basit yöntemlerin en başında günlük olarak ders çalışmak gelse de birçok öğrenci günlük ders çalışma işinden haz etmediği için, genellikle, hele de sınavlar söz konusu olduğunda çalışmayı son güne bırakıyor. Ancak son güne bırakmak iyi olmadığı gibi, bilgiler durumu kurtarmak adına ezberlendiği için, ne yazık ki kalıcı da olmuyor.
Kolay, pratik ve çok da uğraş gerektirmeyen birkaç ders çalışma yöntemini, yazının devamında bulabilirsiniz.

Kendimizi Değerlendirelim

Test

Birçok kişi hoşlanmaz ancak, ders çalışma yöntemleri arasında belki de tercih edilmesi gereken en kolay ve en zahmetsiz yöntem test çözmektir.
Evet. Özellikle basit olan deneme sınavları ile başlayarak günde bir tane bile olsa test çözmek, konuları hızlıca tekrar etmenize yardımcı olacağı gibi, her testte artarak devam eden net sayısını gördükçe kendinize olan güvenin de yerine gelmesini sağlayacaktır. Hayatta bir sınav değil mi nihayetinde?
Test çözmekten ya da denemelerde sürekli azalarak ilerleyen net sayılarından bunalıyorsanız, önceliği sevdiğiniz ya da iyi olduğunuz derslere verebilirsiniz. Testleri kalem ve kâğıt ile çözmek istemiyorsanız internet üzerinden denemelere katılabilir hem sosyalleşip hem kendinizi değerlendirebilirsiniz.
Bu arada, konsantre olmanızı sağlamak amacı ile müzik dinlemek isteyebilişiniz ancak testin ortasında kendinizi konser verirken bulmak istemiyorsanız, dikkatinizi teste yönlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

Kitaplar ve Bulmacalar

Sesli kitap

Artık hemen her gencin elinde akıllı telefonlar ve o telefonların içinde de sayısız oyun var. Konu nede buradan devam ediyor derseniz, o akıllı telefonların ders çalışma yöntemleri konusunda ne kadar yardımcı olabileceğini hatırlatmak istiyoruz.
Ne zaman ders çalışmaya başlasanız anne ya da babanız odaya girip o 5 dakikalık mola sürecinde elinizde telefon ile sizi yakalıyor ve düşük sınav notlarınız için her zaman telefonunuzu suçluyorsa, telefonu daha faydalı oyunlar ve uygulamalar ile doldurma zamanı gelmiş demektir.
Bilindiği gibi, her işletim sisteminin kendine ait bir uygulama marketi ve bu marketler içerisinde de sayısız oyun ve uygulama var. Özellikle ezber yapmakta ve kelime ezberlemekte zorlanıyorsanız ya da hatırlama problemleriniz varsa, kelime bulmacası oyunlarını deneyebilirsiniz.
Sanal kitapçıklar indirebilir, hele de kitap okumaktan hoşlanmıyor ancak biri size okuduğunda keyif alıyorsanız, sesli kitap uygulamalarından yardım alabilir ve dinlerken not tutarak kendi ders çalışma ortamınızı yaratabilirsiniz.


Unutmayın. Çalışmadan başarmak insanlara özgü bir durum değildir. Son güne bırakmamaya ve sıkışmamak adına günlük tekrar yapmaya özen gösterin.

Önerilen Yazı

blank
11Haz
GenelNasıl Yapılır

PANDEMİ 3.FAZ DESTEĞİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Pandemi 3.Faz Desteği Nedir? Pandemi 3. Faz Desteği, dünya çapında birçok ülkeye yayılarak pandemi haline gelen COVİD-19’un meydana getirdiği tahribat ve olumsuzlukları ortadan kaldırmak...

blank
04Haz
Genel

EFT NEDİR?

EFT, Elektronik Fon Transferi’nin kısaltımıdır. Bir banka hesabından farklı bir bankanın hesabına fon aktarımı anlamına gelmektedir. Ülkemizde ilk kez Merkez Bankası’nda kullanılmaya...

blank
27May
Genelİncelemeler

Dizi İncelemesi – La Casa De Papel

Not: Azıcık spoiler var Hikaye İspanyol yapımı olsa da Netflix platformunda kendini gösteren La Casa De Papel adlı dizi toplamda 4 sezondan oluşmaktadır. Bu yapım içerisinde detaylı bir...

blank
20May
Genelİncelemeler

Dizi İncelemesi – Teen Wolf

Teen Wolf 5 Haziran 2011’de yayınlanmaya başlayan ve 25 Eylül 2017’de final yapan bir doğaüstü fantastik dizisidir. 100 bölümü vardır ve hepsi 40-45 dakika sürmektedir. Teen Wolf dünyanın...