Genel

EFT NEDİR?

EFT, Elektronik Fon Transferi’nin kısaltımıdır. Bir banka hesabından farklı bir bankanın hesabına fon aktarımı anlamına gelmektedir. Ülkemizde ilk kez Merkez Bankası’nda kullanılmaya başlanan EFT, A bankasından B bankasına para ya da fon transfer etmeye hizmet etmektedir.

EFT işlemi haftanın her günü ve günün her saati gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bir bankadan diğer bankaya aktarımın tamamlanması için hafta içi ve mesai saatleri içerisinde olması gerekmektedir. Biraz daha açacak olursak hafta sonu ya da mesai saatleri dışında verdiğiniz EFT talimatı, takip eden ilk iş gününde mesai saatleri içerisinde gerçekleşecektir.

EFT ÜCRETLİ Mİ?

EFT işlemi bankalar arası bir transfer işlemi olduğundan dolayı ücretlidir. İşlem yapılan hesaptan yani gönderici konumundaki hesaptan EFT ücreti tahsil edilmektedir. Tahsil edilen bu ücret gönderilen para ya da fon miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yürürlüğe giren yeni kanun ile 2020 yılından itibaren EFT ücretleri;

  • 1000 TL’ye kadar internet, mobil uygulama ve düzenli ödeme yöntemleri ile yapılacak EFT işlemleri için 1 TL, ATM’lerden yapılan işlemler için 2 TL, Şubelerden yapılan işlemler için ise 5 TL’dir.
  • 1000-50000 TL arasındaki transferlerin EFT ücreti; mobil uygulama, internet ve düzenli ödeme yöntemleri ile yapılan işlemlerde 2 TL, ATM’lerden yapılan işlemlerde 5 TL, şubelerden yapılan işlemlerde ise 10 TL’dir.
  • 50000 TL ve üzeri EFT transferleri için ücret; mobil uygulama, internet ve düzenli ödeme yöntemleri için 25 TL, ATM’lerden yapılan işlemlerde 50 TL, şubeden yapılan işlemlerde ise 100 TL’dir.

Önerilen Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir